Prihlasovanie do súťaže L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy vo vede sa končí 10 februára. Minulý rok vo veľkej konkurencií uspela vedkyňa Zuzana Barbieriková z Ústavu fyzikálnej chémie a chemickej fyziky na Fakulte chemickej a potravinárskej technológie, STU v Bratislave, ktorá vyhrala cenu v kategórií do 35 rokov. Ak váhate, či sa zapojiť do súťaže, nechajte sa inšpirovať odpoveďami Zuzany Barbierikovej na naše otázky:

 

Kto alebo čo Vás priviedlo k práci výskumníčky?

Na túto otázku u mňa asi neexistuje jednoznačná odpoveď. Rozhodne som nebola ten typ, ktorý už od základnej školy vie čo chce v živote robiť, respektíve to bolo každý rok niečo iné. Bavili ma jazyky, literatúra, ale zároveň ma fascinovala chémia, fyzika a matematika. Pri výbere vysokej školy som sa priklonila k prírodovedným záujmom a od Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave som, ako absolventka jazykového gymnázia, očakávala získanie komplexného pohľadu na chémiu a jej možnosti. Následný výber zamerania na fyzikálnu chémiu či rozhodnutie pokračovať v doktorandskom štúdiu neboli priamo motivované kariérou výskumníčky, skôr som chcela robiť to čo ma baví a pri tom mať možnosť neustále sa posúvať, učiť sa a riešiť nové „hádanky“.

Ktorý slovenský vedec/vedkyňa je pre Vás najväčšou inšpiráciou?

Vždy ma najviac ovplyvňujú a inšpirujú ľudia v mojom okolí a tak je to aj v oblasti výskumu. Pristupovať k riešeniu problémov precízne aj vynaliezavo, neplávať po povrchu ale snažiť sa preniknúť hlbšie a zároveň k celému procesu pristupovať zodpovedne a eticky - to sú len niektoré z vecí ktoré som sa naučila, resp. ešte stále sa učím od profesorky Vlasty Brezovej, ktorá bola mojou školiteľkou počas inžinierskeho aj doktorandského štúdia. Dodnes to vnímam ako veľké šťastie, že som práve ju oslovila pri hľadaní témy mojej bakalárskej práce, čím začala naša spolupráca.

Čo Vám robí radosť a motivuje Vás vo Vašej práci?

Veľmi povzbudivé je keď sa nám podarí rozlúsknuť nejaký problém, s ktorým zápasíme už dlhšiu dobu. Často krát sa totiž stáva, že čím viac sa snažíme niečo objasniť a vymýšľame nové experimenty tým viac pochybností máme. Aj keď sa venujem základnému výskumu, motiváciou je tiež možnosť prispieť k vývoju nových zlúčenín či materiálov s potenciálnym využitím v medicíne či ekologických technológiách.

Na ktorý z projektov, ktoré ste robili/robíte, ste najviac hrdá?

Stále si myslím, že toho za sebou ešte nemám toľko aby som sa nad tým takto zamýšľala. Rada spolupracujem na projektoch, ktoré spájajú výskumníkov z rôznych oblastí a keď sa takéto spoločné snaženie prenesie do zaujímavých výsledkov môžu vzniknúť napríklad biologicky a fotochemicky aktívne zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť pri vývoji nových liečiv či plávajúce fotokatalyzátory ktoré vyčistia znečistené jazero.

Čo Vám priniesla účasť v súťaži L’OREAL-UNESCO Pre ženy vo vede?

Účasť v súťaži L’OREAL-UNESCO Pre ženy vo vede mi umožnila vyskúšať si aké to je odprezentovať a obhájiť svoj výskum pred porotou odborníkov z rôznych oblastí a zároveň zistiť koľko šikovných mladých vedkýň má rovnaké ambície, rovnaké problémy aj odhodlanie pracovať na sebe a prinášať nové zaujímavé témy. O to viac si vážim toto ocenenie, ktoré je zároveň veľkým povzbudením aj záväzkom pokračovať vo výskume.

Ak by ste mali neobmedzený prístup financií, aký výskum by ste robili?

Pri predstave neobmedzeného prístupu k financiám na výskum mi skôr napadá otázka, ako by som ho robila. V dnešnej dobe sú finančné prostriedky, ktoré má výskumník k dispozícii výrazne určované konkrétnymi výstupmi a aplikáciami To znamená, že či už máte finančné prostriedky od inštitúcie, v ktorej pôsobíte alebo od grantovej agentúry, musíte neustále dokazovať, že ste ich minuli zmysluplne a že všetky vaše experimenty a snaženie vedú k plánovaným cieľom, a to najlepšie vo vopred naplánovanom časovom horizonte a s dostatočným počtom publikovaných článkov. To sa mi zdá byť pri takej nepredvídateľnej, dobrodružnej a najmä kreatívnej činnosti akou je výskum trochu obmedzujúce. Pre mňa by teda neobmedzené financie znamenali možnosť vyjsť z tohto začarovaného kruhu a ponoriť sa do problémov, ktorými sa zaoberáme hlbšie, pristupovať k navrhovaniu experimentov slobodnejšie bez neustáleho tlaku či z toho niečo bude. Určite by to bol viac hravý prístup no myslím, že by priniesol svoje ovocie. Samozrejme, že špičkové prístrojové vybavenie, dostatok chemikálii ako aj finančných zdrojov pre výskumníkov by tvorili pre takýto výskum skvelý základ. 

Organizácia SOVVA

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) je mimovládna organizácia s celoštátnou pôsobnosťou založená na podporu rozvoja výskumu a vývoja na Slovensku prostredníctvom posilňovania výskumných a vývojových kapacít, budovania vzťahov medzi akademickou a komerčnou sférou, s využitím zahraničných skúseností a kontaktov.

celé bio

Kalendár

Momentálne nie sú dostupné žiadne udalosti.

Partneri