27. 9. 2013

 • 177 000 návštevníkov
 • 1 000 vedcov a výskumníkov
 • 22 000 žiakov a študentov
 • 2 145 000 ľudí oslovených mediálnou kampaňou
   
 • BRATISLAVA
  • Stará tržnica - 60 000 návštevníkov
  • Avion SP - 33 000 návštevníkov
 • ŽILINA – Aupark Shopping Center
  • 36 000 návštevníkov
 • BANSKÁ BYSTRICA -  Europa SC
  • 22 800 návštevníkov
 • KOŠICE - Atrium Optima
  • 21 200 návštevníkov
 • TATRANSKÁ LOMNICA - Astronomický ústav SAV
  • 100 návštevníkov

Web stránka:

Noc výskumníkov 2013 má za sebou ďalší úspešný, v poradí už siedmy ročník. V piatich mestách na Slovensku – Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Tatranská Lomnica, sa predstavilo dovedna viac ako 1 000 vedcov zo všetkých vedeckých odborov a podujatí sa zúčastnilo viac ako 177 000 návštevníkov. V žilinskom Auparku sa stretlo rekordných 36 000 fanúšikov vedy, a podobnej návštevnosti sa tešili aj ostatné mestá.  Toto jedinečné podujatie organizovala SOVVA spolu so Slovenskou Akadémiou vied, portálom Euractiv.sk a Centrom pre vedecko-technické informácie SR.

FESTIVAL VEDY VZDELÁVA, ALE PREDOVŠETKÝM INŠPIRUJE
Festival, ktorý sa koná pravidelne v posledný septembrový piatok v celej Európe, je jednoznačne najväčším podujatím zameraným na popularizáciu vedy na Slovensku. Približuje tie najzaujímavejšie výsledky slovenskej vedy, ale tiež osobnosti, ktoré sa vďaka svojmu výskumu presadili aj v zahraničí. Mimoriadny záujem verejnosti, ktorý podujatie vzbudzuje, len potvrdzuje presvedčenie, že na Slovensku sa robí špičkový výskum, v mnohých prípadoch porovnateľný so svetom.

ZÁZRAKY VEDY SA DIALI PO CELOM SLOVENSKU
V duchu témy – Veda je zázrak  objavovali tento rok návštevníci, aké vedecké zázraky stoja za situáciami a vecami, s ktorými sa dennodenne stretávajú, a tiež koľko svedomitej práce a trpezlivosti si tieto zázraky od vedcov vyžadujú.

Bratislava
Obrovskú pozornosť si získala prvá návšteva humanoidného robota ASIMO na Slovensku, ktorého vystúpenia naplnili priestor Starej tržnice v Bratislave do prasknutia. ASIMO je totiž  celebrita nielen v robotickom svete, ale aj mimo neho. Navštevuje obrovské technologické výstavy, vedecké múzeá a svoj beh predviedol napríklad aj v Disneylande. Vyvinula ho spoločnosť Honda Motor Co., Ltd., svetový líder vo vyspelej robotike, s cieľom vytvoriť vyspelého robota - pomocníka v každodennom živote.

K divácky atraktívnym momentom v bratislavskej Starej tržnici však patrila aj prednáška špičkového odborníka v oblasti umelej inteligencie na Slovensku, pána profesora Sinčáka z Technickej univerzity v Košiciach o vývoji robotiky, diskusia o internetovej ekonomike, ale aj koncert kapely Hex, či Petra Lipu s Vecom.

Nákupné centrum Avion prilákalo v dopoludňajších hodinách množstvo škôl, tie v druhej polovici dňa vystriedal nadšený dav rodín s deťmi a mladí ľudia. Takmer 80 interaktívnych vedeckých stánkov a exponátov sa predbiehalo v zaujímavých prezentáciách o Lego robotoch, ale aj mobilných robotoch, bezpečnom automobile, či protilátkach a boji proti rakovine, o čistení vody slnkom, ale aj o „zdraví na tanieri“. Bohatý program plný prednášok na zaujímavé témy, či pozorovanie nočnej oblohy ponúklo aj Prírodovedné múzeum SNM.

Žilina
Napriek tomu, že Žilina sa do Noci výskumníkov zapojila len druhý rok a podujatie patrí k tým menším, záujem návštevníkov svedčí o jeho obrovskom potenciáli. Návštevníci sledovali bezdrôtový prenos elektriny, čo je vidieť termovíznou kamerou, ako funguje študentský elektromobil či letecký simulátor, ale zistili napríklad aj, ktoré inteligentné roboty sú okolo nás a mnohé ďalšie témy. Žilinská univerzita, ktorá je odborným partnerom podujatia v tomto meste, naplno podporila festival prezentáciami svojho výskumu. Neprehliadnuteľnou však bola aj Jeseniova fakulta Univerzity Komenského a jej atraktívna prezentácia štúdia medicíny.

Banská Bystrica
V Europa Shopping Centre ste mohli nájsť  31 vedeckých stánkov s robotmi v akcii, modelom sopky, zábavnou 3D tlačou, či maľovaním elektrinou. Zažiť ste mohli aj diskusiu s odborníkmi a milovníkmi robotiky z Univerzity Mateja Bela, Ústavu informatiky SAV a Majstra sveta v celosvetovej súťaži RoboCup, prednášky o sopkách, zemetraseniach a tsunami, o hračkách v historicko-kultúrnom kontexte, o fyzike a hudbe, či o čudesných vlastnostiach živočíchov. So sprievodným programom sa pripojila aj hvezdáreň na Vartovke, kde prebiehali prednášky, súťaže a pozorovania oblohy až do neskorého večera.

Košice
Návštevníci festivalu v košickej Optime mohli vidieť, ako mozog spracováva podnety, ako sa využíva umelá inteligencia v internetovom prostredí, spoznať svet radarov, magnetických nanočastíc a emocionálnych robotov, ale tiež nechať si diagnostikovať svoju telesnú kondíciu. Predviedlo sa i vozidlo s vodíkovým palivovým článkom a študentský automobil Icar. Paralelne prebiehali aj sprievodné akcie v Slovenskom technickom múzeu, vo Vedecko-technickom centre pre deti a  v Centre voľného času Domino.

Tatranská Lomnica
Astronomický ústav Slovenskej akadémie vied v blízkosti Tatranskej Lomnice prilákal takmer stovku návštevníkov, a to  nielen na exkurzie svojich priestorov a odkrývanie tajomstiev jesennej oblohy, ale aj na multimediálne populárno-náučné prednášky o slnku, asteroidoch a kométach, hviezdach.

Organizácia SOVVA

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) je mimovládna organizácia s celoštátnou pôsobnosťou založená na podporu rozvoja výskumu a vývoja na Slovensku prostredníctvom posilňovania výskumných a vývojových kapacít, budovania vzťahov medzi akademickou a komerčnou sférou, s využitím zahraničných skúseností a kontaktov.

celé bio

Kalendár

Momentálne nie sú dostupné žiadne udalosti.

Partneri