Termín podujatia: 26. septembra 2014

 • 165 000 návštevníkov
 • 900 vedcov a výskumníkov
 • 23 000 žiakov a študentov
 • 2 675 281 ľudí oslovených mediálnou kampaňou
   
 • BRATISLAVA
  • Stará tržnica - 82 600 návštevníkov
 • ŽILINA – Aupark Shopping Center
  • 37 000 návštevníkov
 • BANSKÁ BYSTRICA -  Europa SC
  • 22 800 návštevníkov
 • KOŠICE - Atrium Optima
  • 22 500 návštevníkov
 • TATRANSKÁ LOMNICA - Astronomický ústav SAV
  • 170 návštevníkov
 • POPRAD- Obchodné centrum MAX, Astronomický ústav SAV
  • 650 návštevníkov

Web stránka:

Posledný septembrový piatok, 26. 9. 2014, sa uskutočnil, v poradí už 8. ročník, festivalu vedy na Slovensku. Slovenskí vedci a odborníci predstavili výsledky svojej práce počas najväčšej vedeckej show v piatich mestách, a to opäť pútavou a interaktívnou formou. Verejnosť tak mala znovu príležitosť vidieť, že veda nie je ťažkopádna, ani nudná, ale práve naopak pre náš každodenný život nesmierne potrebná a častokrát nevyhnutná, keďže jej výsledky nachádzame naozaj všade navôkol. Organizátori festivalu - Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied, Centrom pre vedecko-technické informácie SR a portálom EurActiv.sk – pripravili program v duchu motta - Veda je dobrodružstvo,  o vzrušujúce témy a ukážky preto nebola núdza.    

BRATISLAVA
Stará tržnica
Hlavnou hviezdou bratislavskej časti festivalu, ktorú navštívilo 82 600 divákov,  bola nemecká spoločnosť FESTO, ktorá predstavila pôsobivé lietajúce a vznášajúce sa bionické zariadenia v podobe zvierat. Keďže Festo pôsobí v oblasti automatizačnej techniky, ktorá hľadá inšpiráciu v prírode, ich bionické „zvieratá“ dokážu skákať, lietať, rotovať či otáčať sa. Starú tržnicu si podmanil dokonalý pohyb vznášajúcej sa medúzy AirJelly, ale aj pôsobivý let vtáka – SmartBird, či bionická vážka BionicOpter.    
Prehliadka toho najlepšieho zo slovenskej vedy a výskumu odhalila aj tajomstvá genetiky a vzniku chorôb, poklady slovenského jazyka, evolúciu rybími očami, nanotechnológie budúcnosti a mnoho iného. Záver festivalového dňa plného vedy patril  hudobným vystúpeniam skupín Korben Dallas, a Orchester Jeana Valjeana, ale aj dych-vyrážajúcemu vystúpeniu akrobatickej skupiny Vertigo.
Aká atmosféra panovala na podujatí v Starej tržnici si môžete pozrieť v krátkom videu.

V-klub
V priestoroch V-klubu na námestí SNP prebiehal celodenný maratón prednášok, diskusií a zaujímavých besied. Vypočuť ste si tu mohli šikovnú slovenskú astrobiologičku Michaelu Musilovú,  ktorá sa podelila o svoje skúsenosti zo simulovanej misie na Marse. Zaujímavé však boli aj prednášky o reči letokruhov, tibetskom budhizme, sociálnych sieťach, rádioaktivite v prostredí, či o netradičných možnostiach pestovania rastlín.
Záznam všetkých prednášok si môžete pozrieť tu.

Prírodovedné múzeum SNM
Múzeum ponúklo prezentáciu práce slovenských zoológov v Ekvádore, ale aj prednášky o hubách, či baktériách, ktoré dokážu rozkladať plasty a zbaviť pôdu rádioaktívneho zamorenia. Predstavená bola aj spoluprácu našich vedcov na medzinárodnom projekte stretnutia sondy Rosetta s kométou 67/P Čurjimov Gerasimenko, ale aj novinky z astronómie a nočné pozorovanie oblohy.

BANSKÁ BYSTRICA
Europa Shopping Center
22 500  návštevníkov podujatia v Banskej Bystrici si pozrelo vzrušujúce prezentácie ako napr. simulátory prevrátenia a nárazu vozidla na ceste z Oddelenia bezpečnosti cestnej prevádzky Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.  V 20 vedeckých stánkoch  sa odhaľovali tajomstvá elektrického výboja, spoznával svet medveďa hnedého, ale aj dôležitosť sladkovodných ekosystémov, ich fauna, funkcie a fyzikálne vlastnosti vody, sledovali sa stopy objaviteľov elektriny a zisťovalo sa, či je inteligencia vrodená alebo získaná, alebo či sa dá v slovenskej rieke vyryžovať zlatý nuget. Nechýbali ani horúce témy ako ekológia a ochrana prírody, či virtuálna realita. Prednášky sa tiež venovali pestrým témam, ako napríklad život v stredovekých mestách, kvantová fyzika, dizajn, ale dokonca aj ekonomickej téme, akou je šetrenie na dôchodok.

KOŠICE
Atrium Optima  
V 45 košických vedeckých stánkoch videlo viac ako 22 000 návštevníkov prezentácie najvýznamnejších univerzít v Košiciach a Prešove. Dozvedeli sa množstvo podrobností o nervovom systéme, či ľudskej krvi. Mimoriadnej pozornosti divákov sa tešil vznášajúci sa robot a študentský automobil Ikar. Prezentované boli aj zaujímavé fakty o magnetickej rezonancii, cudzokrajinných parazitoch, pozorovanie slnečnej fotosféry a chromosféry pomocou ďalekohľadov, či informácie o kozmickom počasí a experimentoch z Košíc, ktoré sa dostali do vesmíru. Popoludňajšia ponuka prednášok v kinosále bola taktiež plná atraktívnych tém. Od nových prístupov na zlepšenie diagnostickej kvality onkologických ochorení, cez besedu o kozmickom výskume a o planéte Mars s kozmonautom Michalom Fulierom, sondy do nanosveta či umelej inteligencie až po skúsenosti slovenských parazitológov na Ďalekom východe a výskum slovenských nárečí.

ŽILINA
Aupark shopping park  

Žilinské podujatie sa už tradične môže pochváliť rekordným počtom účastníkov, ktorý sa tento rok vyšplhal až na 37 000. Hlavný odborný partner - Žilinská univerzita opäť naplno podporila festival prezentáciami svojich činností a výskumu. V takmer 26 stánkoch našli návštevníci také atraktívne prezentácie, ako sú tajomstvá a zaujímavosti prvej pomoci, zaujímavé fakty o alergiách a astme. Divákov lákala aj prezentácia vynálezcov slovenských elektromobilov, priemyselná robotika, letecký simulátor a riešenia kritických situácií počas letu, najnovšie objavy vo výskume nanotechnológií, využitie laserov, prevádzka železníc a simulácie dopravných sietí.  Sprievodný program ponúkol zábavné vedecké kvízy a súťaže, živé prenosy z hlavného podujatia v Bratislave a vedecké prednášky priamo na pódiu.

Tatranská Lomnica
Astronomický ústav SAV a Zábavno-obchodné centrum Max v Poprade
V Tatranskej Lomnici, a tento rok prvýkrát aj v Poprade, sa mohli návštevníci zoznámiť s výsledkami práce astronómov, bez ktorej si život súčasnej spoločnosti už nedokážeme predstaviť. Pracovníci Astronomického ústavu sprevádzali návštevníkov v priestoroch a pavilónoch, kde je umiestnená pozorovacia technika zameraná na výskum premenných hviezd a extrasolárnych planét. Multimediálne populárno-náučné prednášky boli zamerané na asteroidy a kométy, Slnko - hviezdy, a extrasolárne planéty. Po zotmení sa samozrejme uskutočnilo pozorovanie nočnej oblohy a pomocou prenosného astronomického ďalekohľadu boli prezentované objekty jesennej oblohy (planéty, hmloviny, galaxie apod.).

Fotogalérie:

Organizácia SOVVA

Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA) je mimovládna organizácia s celoštátnou pôsobnosťou založená na podporu rozvoja výskumu a vývoja na Slovensku prostredníctvom posilňovania výskumných a vývojových kapacít, budovania vzťahov medzi akademickou a komerčnou sférou, s využitím zahraničných skúseností a kontaktov.

celé bio

Kalendár

Momentálne nie sú dostupné žiadne udalosti.

Partneri