Program L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku ocenil tri nadané výskumníčky

Svet potrebuje vedu, veda potrebuje ženy: Program L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku ocenil výskumníčky, ktoré robia svet lepším.

Vedecký svet potrebuje rozmanité talenty, a preto je podpora žien vo vede kľúčová. Program L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku tento rok ocenil tri výnimočné vedkyne, ktoré svojimi projektmi prinášajú praktické a inovatívne riešenia. Oceneniami sa zvýrazňuje potreba zviditeľňovať a podporovať ženy v oblasti vedy, kde je ich zastúpenie stále nedostatočné.

Program si kladie za cieľ podporiť mladé vedkyne v rozvíjaní ich kariéry. Laureátky si rozdelili celkovú sumu 21 000 eur, ktorú môžu využiť na svoj vedecký výskum a osobný rozvoj. My v SOVVA dlhodobo podporujeme vedecké a technologické inovácie na Slovensku a považujeme tento program za dôležitý krok k inkluzívnej budúcnosti vedy.

    Podpora žien vo vede: Kľúčová výzva digitálnej revolúcie

    Digitalizácia a technologický pokrok prinášajú mnoho nových príležitostí, no zastúpenie žien v kritických oblastiach, ako sú informačné technológie, nanotechnológie, matematika, fyzika a inžinierstvo, je stále nízke. Ženy tvoria len 36 % pracovnej sily v týchto odvetviach a na vedúcich pozíciách ich je len 9 %. SOVVA zdôrazňuje, že podpora žien vo vede je nevyhnutná nielen pre spravodlivejšie pracovné prostredie, ale aj pre zvýšenie inovačného potenciálu spoločnosti.

    Brigitte Streller, generálna riaditeľka L’Oréal na Slovensku, poznamenala: „Zvýšením prítomnosti a prínosu žien vo vede môžeme zabezpečiť inkluzívnejší a vyváženejší prístup k vedeckému bádaniu a inováciám, ktoré budú formovať náš svet pre budúce generácie.“

    Laureátky 8. ročníka programu L’Oréal – UNESCO Pre ženy vo vede

    Odborná komisia, ktorej predsedala prof. RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc., z Predsedníctva SAV, vybrala laureátky v troch výskumných oblastiach:

    Inžinierske vedy a technológie:

    Ing. Jana Šimeg Veterníková, PhD., z Ústavu jadrového a fyzikálneho inžinierstva na STU v Bratislave, ktorá sa zameriava na zmenu vlastností materiálov jadrových elektrární.

    Fyzikálne a formálne vedy:

    Mgr. Natália Salomé Móller, PhD., z Fyzikálneho ústavu SAV, v. v. i., študujúca kvantové hodiny v kontexte kvantovej fyziky a všeobecnej teórie relativity.

    Vedy o živej prírode:

    Mgr. Lívia Labudová, PhD., zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorá vytvára mapy rizika výskytu sucha pre tvorcov politík.

    V SOVVA veríme, že tento program nielen motivuje ďalšie ženy k vedeckej kariére, ale tiež prispieva k budovaniu udržateľnej a inkluzívnej spoločnosti. „Podpora a zviditeľnenie žien vo vedeckom výskume je kľúčom k lepším zajtrajškom,“ dodal Petr Štěpánek, PhD., vedecký riaditeľ L’Oréal na Slovensku.

    Ocenenia v rámci tohto programu sú viac než len finančnou podporou; sú uznaním a povzbudením pre ženy, aby pokračovali vo svojich inovatívnych prácach, ktoré majú potenciál meniť svet k lepšiemu.