Európska noc výskumníkov 2010

 V duchu ústredného motta „Vedci sú medzi nami“ organizátori festivalu vedy 24.9.2010 ponúkli verejnosti možnosť presvedčiť sa, že vedci sú obyčajní ľudia, ktorí majú bežné starosti i radosti, ale súčasne majú zaujímavú a dobrodružnú prácu. Noc výskumníkov tento rok prvýkrát oficiálne rozšírila svoju pôsobnosť mimo Bratislavu a prišla aj do Košického OC Atrium Optima a 
Tatranskej Lomnice. 

Štvrtý ročník festivalu vedy opäť pozostával z aktivít, ktoré mali za cieľ zvýšiť postavenie vedcov a výskumníkov v spoločnosti. Prvé z hlavných podujatí projektu sa uskutočnilo v nákupnom centre Avion v Bratislave. Podujatie sa začalo o 10:00 hod. príchodom prvých návštevníkov a školských skupín, ktoré si prišli pozrieť interaktívne vedecké prezentácie, vypočuť si poučné vedecké prednášky a od 12:00 hod. tiež program na hlavnom pódiu.

V Prírodovednom múzeu SNM si návštevníci mohli pozrieť výstavu o Biodiverzite, Matematike, či zažiť rôzne prezentácie, hry, zasúťažiť si kvízoch, alebo počúvať prednášky a diskusie. Okrem toho sa podujatie konalo aj v stánkami naplnenom OC Atrium Optima v Košiciach, v bratislavskej Botanickej záhrade, či v Hvezdárni SAV v Tatranskej Lomnici.

Podujatia sa zúčastnili tisícky detí, žiakov a študentov, rodičov s deťmi, ale aj zástupcovia médií a politickí predstavitelia (podpredseda vlády a minister financií Ivan Mikloš, poslankyňa NR SR Tatiana Rosová, podpredseda BSK Pavol Frešo).