Život ako ho (ne)poznáme – 13. ročník Európskej noci výskumníkov

Už po 13. raz sa na Európskej noci výskumníkov pozrieme do sveta vedy a inovácií. Tohtoročný program bude obsahovať interaktívne prednášky a vedecké stánky plné experimentov a ukážok pre žiakov, študentov a verejnosť. Festival vedy je najväčším podujatím popularizujúcim vedu a inovácie na Slovensku. Minulý rok sa ho zúčastnilo viac ako 150 000 návštevníkov a 1 638 vedcov tu prezentovalo výsledky svojej práce. Tento rok sa toto celoeurópske podujatie uskutoční 27.9.2019 vo viac ako 340 mestách a 30 štátoch.

Mottom tohto ročníka je „Život ako ho (ne)poznáme„. Veda sa stala neoddeliteľnou súčasťou nášho života v 21. storočí. Napriek veľkému vedeckému rozvoju a poznatkom, stále je množstvo otázok, na ktoré nepoznáme odpoveď. Na festivale vedy uvidíte a objavíte experimenty, ale zamyslíme sa aj nad tým, čo ešte čaká na svoje objavenie.

V Bratislave sa hlavný program opäť uskutoční v Starej tržnici a jej okolí. Môžete sa tešiť na celodenný program na hlavnom pódiu, prezentácie vo vedeckých stánkoch, ukážky, experimenty a súťaže. Vo večerných hodinách profesor Pavel Alexy vystúpi s prednáškou „Ekológia a plasty okolo nás“ a americká astronautka Mary Ellen Weber bude hovoriť o svojich skúsenostiach a zážitkoch z misií Discovery a Atlantis. Prezentácie a diskusie sa uskutočnia aj vo V-Klube a Lab.cafe, kde mladí vedci do 35 rokov vystúpia s prezentáciou vo formáte Science Espresso. I

Festival vedy v Košiciach ponúkne širokú ponuku vedeckých prezentácií zo všetkých oblastí vedy, výskumu a inovácií. Miestne univerzity sa predstavia so svojimi aktivitami a interaktívnymi ukážkami pre všetkých vedeckých nadšencov. Môžete sa tešiť napríklad na 3D tlač a modelovanie, vozidlo ECO Marathonu alebo na zaujímavé fakty zo sveta biológie, chémie a ďalších vedeckých disciplín. Košice (nákupné centrum Atrium Optima, 9.00-21.00).

Pestrý program v Banskej Bystrici ponúkne návštevníkom ukážku práce geografov, prírodovedcov, historikov a ďalších vedcov z miestnych univerzít a inštitúcií. Medzi iným, vedecké stánky sa zamerajú na prírodné bohatstvo Slovenska a ochranu prírody a krajiny. Banská Bystrica (Europa Shopping Center, 9.00-21.00).

Návštevníci v Žiline sa môžu tešiť na prezentáciu bezpilotného lietadla a ďalších moderných foriem dopravy. Oboznámite sa tiež s technológiami a postupmi používanými v doprave. Prezentujúci Vám ukážu aj virtuálnu realitu, ktorá sa čoraz viac využíva vo všetkých oblastiach výskumu a priemyslu. Žilina (OC Mirage, 9.00-21.00).

Návštevníci festivalu vedy v Poprade zistia viac o tom, ako fungujú roboty a budú mať aj možnosť naprogramovať ich. Okrem toho tu budú môcť stretnúť forenzných chemikov či astronómov. Poprad (OC MAX, 9.30 – 20.00).